Czy lepsza jest umowa najmu na czas oznaczony czy na czas nieoznaczony ? Jaką podjąć decyzję ?


 

 Znajdziesz tu definicje umowy najmu na czas oznaczony oraz na czas nieoznaczony .  Poniżej wskazuję na różnice  umów na czas oznaczony i nieoznaczony. Mam nadzieję, że znajdziesz odpowiedź jaki rodzaj umowy będzie dla Ciebie lepszy.

 

Czy lepsza jest umowa najmu na czas oznaczony czy na czas nieoznaczony ? Jaką podjąć decyzję ?

 

 

Umowa najmu na czas oznaczony – to umowa zawarta na konkretny okres np. na 3 lata, 5 lat, ale może być również na 1 rok. Zawarcie takiej umowy najmu oznacza, że jej rozwiązanie przed terminem nie  jest możliwe (chyba, że strony umowy dopuszczają taką możliwość, ale stosowne zapisy muszą być zawarte w umowie najmu).

 

Umowa najmu na czas nieoznaczony – jest umową, która nie określa terminu jej trwania, ale określa okres wypowiedzenia umowy (najczęściej od 1 do 3 miesięcy).  Zawarcie umowy na czas nieokreślony oznacza, że najemca oraz właściciel mogą w każdym czasie wypowiedzieć taką umowę najmu zachowując okres jej wypowiedzenia.

 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jak umowa jest lepsza, na 1 rok, na 5 lat czy na czas nieoznaczony. Wszystko zależy od wielkości firmy, od branży, od staretegii działania firmy oraz od wielu innych czynników. Decyzja zawsze  leży po stronie najemcy.

 

Średnie i duże firmy zwykle zawierają umowy na czas oznaczony na 3, 5 lat lub dłużej. Taka umowa gwarantuje najemcy spokojną, nieprzerwaną pracę w danej lokalizacji. Oczywiście zdarza się czasami, że firma przed upływem okresu najmu potrzebuje  powiększyć lub pomniejszyć powierzchnię. Jest to możliwe, ale o tym napiszę w innym artykule.

 

Startup’y, oraz mniejsze firmy zwykle zawierają umowy najmu na czas nieoznaczony lub na krótsze okresy np. na 1 rok i przedłużają na kolejne okresy. Takie decyzje są całkowicie zrozumiałe, ponieważ te firmy mogą łatwo i szybko powiększać się w przypadku rozwoju.

 

Decyzja o długości okresu najmu należy zawsze do firmy. Należy spokojnie wszystko rozważyć, aby nie popełnić błędu. Obserwujemy na rynku wiele przypadków, w których firmy muszą zrezygnować przed terminem ze zbyt dużego biura. Wtedy też można znaleźć rozwiązanie tej sytuacji. Chętnie pomożemy.

 

 

Zespół KGPP


Katarzyna Kwiatkowska
Katarzyna Kwiatkowska
(22) 33-11-222 (22) 33... pokaż numer kkwiatkowska@kgpartners.pl
Łukasz Skubisz
Łukasz Skubisz
+48 509 092 562 +48 509... pokaż numer lskubisz@kgpartners.pl
Konrad Chruściński
Konrad Chruściński
+48 797 972 290 +48 797... pokaż numer kchruscinski@kgpartners.pl
Anna Jabłońska
Anna Jabłońska
+48 609 221 233 +48 609... pokaż numer ajablonska@kgpartners.pl
Paweł Biernacki
Paweł Biernacki
+48 509 092 560 +48 509... pokaż numer pbiernacki@kgpartners.pl
Maria Nowak
Maria Nowak
(22) 33-11-222 (22) 33... pokaż numer sekretariat@kgpartners.pl

(22) 33-11-222, biuro@kgpp.pl (22) 33-pokaż numer, biuro@kgpp.pl