KALEŃSKA_BANER

Kaleńska 5 – nowy biurowiec na Pradze

Na terenie dawnej Fabryki Masowej Galanterii Sztancowanej i Opakowań Metalowych grawera Józefa Chylińskiego (firma założona przez niego w roku 1898) zlokalizowanej na Pradze Płd. przy ul. Kaleńskiej 5 powstaje kameralny budynek biurowy o łącznej powierzchni użytkowej ok. 1500 m2.

Budynek nawiązuje swoim charakterem i klimatem wnętrza do stojącego obok budynku zabytkowej fabryki, z początku XX wieku, obecnie stanowiącej budynek biurowy,

Lokalizacja budynku, w odległości około 300m2 od Ronda Wiatraczna, dużego węzła komunikacyjnego w Warszawie, zapewnia doskonałą komunikację tramwajową i autobusową oraz szybki dojazd do każdej dzielnicy miasta. W planach jest budowa stacji Metra Przy Rondzie Wiatraczna,

Powierzchnia użytkowa budynku to ponad 1480 mkw., na 4-ech kondygnacjach

– 3 piętra są przeznaczone na biura, powierzchnia piętra to ok. 430 mkw.

– na parterze budynku znajdują się lokale handlowe o powierzchni około 100m2 i 2 lokale po ok. 50m2,

– w piwnicy budynku dostępne będą do wynajęcia małe magazynki.

W piwnicy planowana jest mini siłownia dostępna tylko dla najemców budynku oraz łazienka z prysznicem i szafki dla rowerzystów,

Na terenie posesji znajdują się miejsca parkingowe dla Najemców, przewidziane są również miejsca na parkowanie rowerów i innych jednośladów.

Aktualnie budynek jest w trakcie budowy. Termin oddania do użytkowania jest przewidziany na październik 2018r. Najemcy będą mogli wprowadzić się w grudniu 2018 roku.

Historia – ul. Kaleńska 5

W początkach XX w. całą Pragę ożywił rozwój przemysłu. Julian Iwanicki kupił całą nieparzystą stronę ulicy, jako lokatę kapitału. Po roku 1925 posesję Kaleńska 1 róg Grochowskiej (dziś Grochowska 242/244) z zyskiem sprzedał Fabryce Ołówków Lechistan – Hartmudt. Pod nr 3 ulokował się fabryka sprzętu pożarniczego pod nazwą Strażackie Zakłady Przemysłowe. H. Płóciennik, W. Sztajer i sp.
Grawer Józef Chyliński  1930 r. odkupił od „Lechistanu” budynek narożny Kaleńska 1 i podjął produkcję medali, odznak sportowych, wojskowych i organizacyjnych. Rozwijający się w okolicy wielki przemysł znalazł w Chylińskim godnego kooperanta, skoro ten kupił posesję Kaleńska 5 i tu uruchomił Fabrykę Masowej Galanterii, Sztancowanej i Opakowań Metalowych. Rozwinął w niej produkcję wyrobów blaszanych, opakowań i różnej masowej galanterii. Co ciekawe, że posesję tę dzielił z Wytwórnią Wyrobów Drzewnych sp. z o.o. Wkrótce pod Nr 7 powstały budynki Fabryki Wyrobów Metalowych E. Krejmina, produkującej okucia rymarskie, siodlarskie, do waliz kufrów i teczek.
Pod nr 3 (przebudowany i otynkowany) obecnie mieści się „Szkoła…”. Pod nr 5 pozostało dużo z oryginalnych zabudów.

Jedną z fabryk była fabryka przy Kaleńskiej 5, była to fabryka masowej galanterii sztancowanej i opakowań metalowych grawera Józefa Chylińskiego (firma założona przez niego w roku 1898). Fabryka dzieliła tę posesję z wytwórnią wyrobów drzewnych. Obecnie budynek jest zadbany, bardzo dobrze utrzymany. Prawdopodobnie to oryginalny budynek z lat 20-30 tych XX wieku.

GAZETA

 

W okresie powojennym koleje losu budynku były różne, w części mieściły się różne państwowe zakłady przemysłowe, a w bocznym skrzydle umieszczono mieszkania kwaterunkowe między innymi dla nauczycieli pobliskich szkół. Mieszkańców wykwaterowano w końcu lata 70-ych XX wieku.

Kaleńska 5 w roku 2002  (foto. T. Bajtyngier)

Budynek w roku 2002 był własnością upadłego przedsiębiorstwa „MERA-SYSTEM” Sp. z o.o., wcześniej w pomieszczeniach prowadzona była produkcja przemysłowa między innymi wielowarstwowych paneli podłogowych i elementów metalowych (odlewanych oraz z blachy prasowanej) oraz lakiernia. W tym stanie został zakupiony przez Tomasza i Agatę Bajtyngier.

stary budynek

Mimo że ówczesny plan zagospodarowania miasta przewidywał wyburzenie budynku i lokalizację tu garażu wielopoziomowego budynek poddano remontowi kapitalnemu według projektu pracowni architektonicznej Kasprowicz Zaremba oraz aranżacji wnętrz projektu Aleksandry Chuchro. Prace pomimo braku nadzoru konserwatorskiego prowadzono z zachowaniem możliwie wielu elementów oryginalnych. Elewacja frontowa została wykonana z oryginalnych cegieł (poddanych konserwacji), brakujące elementy uzupełniono z minimalnym użyciem materiałów współczesnych.

Po dwóch latach prac tchnięto w budynek nowe życie, uzyskano pozwolenia na użytkownie, jako budynku biurowego. Determinacja nowych właścicieli przyniosła oczekiwany skutek, budynek przetrwał jako świadectwo przemysłowej starej Warszawy z początków XX wieku.

Kaleńska 5 w roku 2004  (foto. T. Bajtyngier)

Od roku 2004 w budynku Kaleńska 5 siedzibę swoją miała firma AT REGE Sp. z o.o., potem budynek został ponownie skomercjalizowany i mieści się tu kilka firm. Wszyscy cenią sobie niepowtarzalny klimat i spokój tego miejsca. Mimo, że jest to centrum wielkiego miasta można zapomnieć o zgiełku miasta aby za chwilę szybko dojechać do centrum Warszawy z pobliskiego Ronda Wiatraczna.

BUDYNEK

W roku 2016 właściciele podjęli decyzję o rozbudowie infrastruktury pod adresem Kaleńska 5. Niestety nie obyło się bez konieczności zmiany charakteru posesji. Wcześniej usunięto nadgryzione zębem czasu i chorobami kasztanowce. Wyburzono stare magazyny i mur graniczny, ale w jego miejsce powstanie nowy fragment wg zdjęcia z lat 30-ych.

Projekt nowej zabudowy ponownie powierzono pracowni architektonicznej Kasprowicz Zaremba przy współpracy Aleksandry Chuchro w zakresie aranżacji wnętrz. Dzięki tej decyzji projekt nowej zabudowy nawiązuje do starej zabudowy ul. Kaleńskiej.

Ostatecznie w roku 2018 powstanie tu budynek określany jako K5 Centrum Biurowe, a dotychczasowy budynek pozostanie jako Kaleńska 5 Fabryka żeby nie zapomnieć o korzeniach tej lokalizacji. Mimo wybudowania nowego budynku stary pozostaje nadal dobrze wyeksponowany poprzez usuniecie muru granicznego i przesunięcie bramy wjazdowej w nowe miejsce.

Taki właśnie projekt jest realizowany i czeka na najemców licząc, że duch starej Warszawy w tym miejscu nie zaginie. Poszanowanie dla zabytkowej zabudowy chyba udało się pogodzić z wymogami czasów współczesnych.

Tomasz Bajtyngier urodzony w Warszawie i wychowany na Pradze Południe, pozwolił przetrwać starej fabryce, co docenił konserwator m.st. Warszawa umieszczając ten obiekt na liście budynków chronionych.

RECEPCJA

SALKA_KONFERENCYJNA

 

Udostępnij:

Katarzyna Kwiatkowska

KG Partners Property Sp. z o.o. to zespół ekspertów z szeroko rozumianego rynku nieruchomości komercyjnych. Wieloletnie doświadczenia naszego zespołu pozwalają pomagać naszym klientom w podejmowaniu optymalnych decyzji, dokonywać wyboru najlepszych rozwiązań. Zawsze kierujemy się najlepszym interesem naszych klientów. Współpracujemy z najlepszymi ekspertami z rynku nieruchomości z zakresu prawa, wycen, analiz i doradztwa.